Pohár FIFA ide do Nemecka, alebo Deutschland über alles!

Autor: Rastislav Kysel | 14.7.2014 o 17:42 | (upravené 14.7.2014 o 17:56) Karma článku: 12,54 | Prečítané:  202x

Posledný mesiac sa oči celého sveta upierali na svetový futbalový šampionát v Brazílii, ktorý priniesol mnoho neočakávaných prekvapení, kontroverzných rozhodnutí rozhodcov, či až tragické sklamania a nenaplnené ambície najlepších futbalistov sveta. Od včera večera je dobojované. Po potupenej Brazílii čelila v poslednom zápase usporiadanému, disciplinovanému, sústredenému a takticky výborne realizovanému výkonu reprezentácie Nemecka aj Argentína, ktorá až dovčera neprehrala, a ani neremizovala v jedinom zápase. Včera ostala pokorená. Titul Majster sveta patrí Nemcom. Odborníci hovoria, že zaslúžene. Médiá sú plné informácii o odmenách hráčom, realizačnému tímu, hodnotení výkonu hráčov, priam analytických predpovedí vývoja kurzu Joachim Löwa, Maria Gözeho...

Ja nie som futbalista, ani futbalový odborník, asi aj preto ma zaujala úplne iná informácia.

Že včerajšiemu fenomenálnemu úspechu Nemecka predchádzala, teda okrem remízy s Ghanou, desaťročná práca. Od roku 2004, kedy reprezentácia na ME v Portugalsku po dvoch remízach a prehre z Českom nepostúpilo zo základnej „D“ skupiny, sa v príprave futbalových talentov, riadení najrozšírenejšieho a najpopulárnejšieho športu na svete, prikročilo k zásadným zmenám.

Nie päťročnica, ale desaťročný projekt. Kto z Vás vie, čo bude robiť napríklad o mesiac, 14.8.?

Koncepcia

Podporovať mládež. Vyhľadávať a podporovať skutočné talenty. Vytvoriť im dobré podmienky na tréning a prípravu, rozvoj schopností. Priviesť na štadióny divákov. Štátna podpora. Utópia? Od včera máme dôkaz, že keď sa chce, tak sa aj dá...

Zmena štýlu hry. Pozrime sa von za hranice, ako to robia iní a zoberme si z toho to, čo robia najlepšie. Vyhodnotiť, vybrať, implementovať, merať a overovať.

Plánovanie

Všetci poznáme nemecké „...alles püntlich!“, sme z toho na nervy v práci (reporting, finančné výkazy, predbežné uzávierky, kontroling...), v plánovaní sú Nemci dokonalí. Ale tiež v kontrole. Jedno bez druhého je mrhaním zdrojov...

Ľudia ako najdôležitejšie aktívum

O nemeckom trénerovi sa dnes písalo, že sa obkolesuje kritikmi. „Človek potrebuje niekoho, kto pred neho postaví zrkadlo. Nemôže sa obklopovať iba prisluhovačmi,“ citujú SME Löwa http://sport.sme.sk/c/7283111/nemcov-priviedol-k-zlatu-low-oslovuju-ho-pane-drzi-si-pri-sebe-kritikov.html#ixzz37S3Jeu4s. Samozrejme sa dá oponovať, prisluhovačmi sa obklopovať dá. Ale všetci tušíme, kam má taký manažment nasmerované... Správni ľudia na správnom mieste, inak toto je zmyslom celého personálneho manažmentu, však dokážu aj niečo, čo sa podobá na zázraky.

Vízia a cieľ

Majstrovstvá sveta vo futbale ako koncept športového sviatku nemajú vo svete obdobu. Konajú sa raz za štyri roky, ako olympiáda. Ako špičkový športovec to „dáte“ dvakrát, možno trikrát, no ak nevystúpite na vrchol, na tých nasledujúcich už nemusíte byť...

Disciplína

Maňána... Neviem, či práve toto „položilo“ juhoamerické špičkové tímy plné hviezd. No viem, že toto slovo Nemci používajú len v prípade, že majú na zajtra určené termínované úlohy. Inak platí, že dnes. Max Krusel pre porušenie pravidiel na šampionát necestoval. Víťazstvo nad Brazíliou Nemci oslavovali vraj len cez prestávku po prvom polčase. Uvoľnenie prišlo až včera hlboko večer. Po tom, čo celé úsilie, všetky čiastkové úspechy boli korunované päťkilogramovou zlatou trofejou medzinárodnej futbalovej federácie s malachitovou základňou.

Sebareflexia

A teraz odbočme od futbalu. Isteže má Nemecko svoje problémy, ako každá krajina. Konflikty kultúr, sociálne problémy najmä prisťahovalcov, ekonomickú recesiu. No každý, kto v Nemecku bol, vie, že Nemecko funguje, ako otvorená trhová ekonomika, ako právny štát s demokratickým zriadením, ako  štát pre občana. Samozrejme, najmä nemeckého.

Nedá sa povedať, že by sme u nás, doma na Slovensku nevedeli, „ako na to“. Isteže, treba podporovať mládež, pracovať s talentami. Treba do športu, zdravotníctva, školstva, dopravy vrážať peniaze. Diaľnicu do Košíc je treba mať hotovú do roku 2018, 2020, 2023. Zdravotníctvo oddlžíme najneskôr... koncom budúceho volebného obdobia.

Na Slovensku budujeme vzdelanostnú ekonomiku. Nechceme byť len montážnou linkou európskych koncernov. Aj preto dávame na rozvoj vedy a vzdelávania... 2% HDP.

Chceme zastaviť odlev mozgov do zahraničia, tým, že im umožníme pracovať za porovnateľných podmienok doma na Slovensku. Ale ešte predtým potrestáme strednú vrstvu za úspech, bankárov a energetikov za poriadok v riadení, vo financovaní a v internej kontrole a vyženieme tie nenávidené západné koncerny preč.

Integrita.

To je keď (formulka, ktorou môže začínať každá definícia) napríklad robíme presne to čo hovoríme. Teda, napríklad, ak vrazíme 500.000 Eur do základnej školy. Ale na zlepšenie kvality a podmienok vzdelávania, nie že si škola za ne kúpi plastové okná, ktoré by normálne stáli 80.000 Eur.

Záver?

No. Je to môj prvý článok, a tak mi ešte písanie nemusí ísť... Rozmýšľam, ako ho ukončiť. A vlastne aj o čom mal tento článok byť. Tak asi o tomto:

Mám taký sen.

Že sa zobudím v krajine plnej slušných, ohľaduplných a kultúrnych ľudí. Ľudí, ktorí si budú ctiť a vážiť skutočné hodnoty, a ktorí zo svojej spoločnosti vytesnia lož, pretvárku, faloš.

Že „krok vpred a dva kroky vzad“ vymeníme na koncepčné riešenia. A dlhodobé plány a vízie presiahnu funkčné obdobia vlád a poslancov parlamentu.

Že si zo zahraničia donesieme domov len to najlepšie.

Že prisluhovačom a pätolizačom prestanú fungovať vstupné karty do práce a do spoločnosti.

Že ľudia budú vždy konať v súlade so svojimi slovami a stanovené pravidlá budú sami dodržiavať. Že za šikovnosť sa neoznačí schopnosť vyhnúť sa pravidlám, ale schopnosť samotná.

Že sa schopnosť a šikovnosť správnych ľudí na správnom mieste budú vzájomne katalyzovať tak veľmi, aby priniesli každý deň niečo, čo sa trochu podobá na zázrak.

A že sa tak stane už... dnes!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?